Naujiena

Vilniaus parkuose paliekami sausuoliai – namai tūkstančiams gyvūnų

2023 02 03

Kodėl netvarkote miesto parkų ir miškų, kodėl palikti nudžiūvę, išvirtę medžiai – stebisi gyventojai, pasivaikščioję po miesto mišką ar miškingą parką. Nudžiūvę, nuvirtę medžiai ar trūnijantis kelmas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip nepriežiūra ar netvarka. Tačiau gamtoje nėra atliekų, o sausuolis aplink save sukuria ir palaiko turtingą ekosistemą.

Žiemą, kai medžių, krūmų vegetaciniai procesai sulėtėja ir augalai užmiega, miesto parkuose ir miškuose prasideda tvarkymasis. Parkus prižiūrintys specialistai atlieka sanitarinius miško kirtimus, retina tankiai suaugusius medžius, šalina ant pasivaikščiojimo takų užkritusius medžius ir šakas, nestabilius ir pavojų keliančius sausuolius prie takų. Toliau nuo jų esantys nudžiūvę medžiai, stuobriai ir virtuoliai – paliekami.

„Miestiečiams toks miškas ar parkas atrodo netvarkingas, mūsų klausia – kodėl jo neprižiūrime? Tačiau nuvirtę medžiai būtini palaikyti miško ekosistemą. Be nudžiūvusių, nuvirtusių medžių išnyktų kai kurios vabzdžių, augalų, grybų rūšys, kurios minta yrančia mediena. Klaidinga manyti, kad virtuoliuose apsigyvens medžių kenkėjai, nes tie, kurie ardo negyvą medieną, gyvų medžių negraužia“, – pasakoja  VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miesto sodininkas-miškininkas Rimvydas Musteikis.

Specialistas pabrėžia, kad vertingi tiek nudžiūvę ir dar stovintys medžiai, tiek jau nuvirtę ir pūvantys. Juose gyvena, maitinasi skirtingos gyvybės formos. Vienose – paukščiai, vabalai ir smulkūs gyvūnai, kitais maitinasi grybai, kerpės, augalai.

Ilgą laiką vyravo praktika, kad miesto parkuose nebūdavo paliekami nudžiūvę, nuvirtę medžiai. Taip, neturėdami sau buveinių, iš miesto teritorijų pasitraukė nemažai vabzdžių, gyvūnų, paukščių rūšių. Pavyzdžiui, labai retai aptinkamas niūraspalvis auksavabalis. Šie vabalai gyvena senų lapuočių medžių drevėse, daugiausiai ąžuoluose, kuriuose yra drevės su tam tikrų grybų sukeltu ruduoju trūnėsiu. Tokių buvo ir Verkių dvaro sodybos parke. Bet parke intensyviai šalinant nudžiūvusius ir nuvirtusius medžius, jų gyvenimo vietos buvo sunaikintos. Dabar siekiama šiuos vabalus susigrąžinti į šią vietą, palikus nudžiūvusių bei nuvirtusių medžių.

Nudžiūvę medžiai svarbūs ir paukščiams. Juose paukščiai įsirengia lizdus. Uoksuose, drevėse žiemoja ir suka lizdus meletos, geniai, pelėdos ir kiti paukščiai. Po šaknimis gyvena gausybė smulkių ir didesnių žinduolių, tokių kaip pelės, pelėnai. Savo olą išsikasa ir lapės, kiaunės, šeškai.

Nuvirtusiems ar vėtrų išverstiems medžiams prasideda kitas gyvavimo ciklas – jie tampa namais, maistu kitiems mažesniems gyvūnams, vabzdžiams, augalams, grybams. Šie medžiai turi ypač didelę reikšmę miško ekologinei sveikatai. Viename virtuolyje randama daugiau kaip 5 tūkstančiai įvairiausių organizmų, kuriems negyva mediena yra maistas. Natūraliai palaikoma ekosistema, tarpsta rūšinė įvairovė.

Straipsnis iš https://zalias.vilnius.lt/naujiena/vilniaus-parkuose-paliekami-sausuoliai-namai-tukstanciams-gyvunu/