Plotas – 10 ha.
Mieste miškui pakanka būti savimi, kad jis taptų mylimu traukos objektu. Lūžių parkas vienintelis Vilniaus Viršuliškių mikrorajone. Visų lankomas miškas yra poilsio, aktyvaus sporto, laisvalaikio praleidimo centras.
Šiame parke rasite:
- mišką
- išmintus pasivaikščiojimo takus
- apšvietimą
- suolus
- šiukšliadėžes
Žmogus intuityviai eina į gamtą. Žinoma, jog vaikštant miške sustiprėja žmogaus imuninės sistemos funkcija, sumažėja kraujo spaudimas, stresas, nerimas, prislėgtumas, pyktis, nuovargis, pagerėja nuotaika, išauga gebėjimas susikaupti. Pastebėta, kad miške sparčiau gyjama po operacijos ar ligos, padidėja energijos kiekis, kūrybiškumas, sustiprėja atmintis ir koncentracija, pagerėja miegas.
Vaikštant miške, fizinė sveikata gerėja – grynas oras, medžių išskiriami organiniai junginiai, natūralūs gamtos raštai teigiamai veikia sveikatą. Atliekant dėmesingumą ir pojūčius lavinančias praktikas teigiamai paveikiama ne tik fizinė sveikata, bet ir psichika.
Lūžių parko pagrindinė gamtinė vertybė yra jaunas 40-50 metų pušynas. Medynas vienarūšis, auga vien pušys. Po lajomis želia palyginti negausus šermukšnių, ievų, šaltekšnių trakas. Medyno kaita naujomis rūšimis nežymi, nepastebima.
Miškas teikia įvairiapuses apsaugines dovanas. Medžiais apaugusi visa kalvota parko teritorijos dalis saugo miško dirvožemius nuo erozijos ir šlaitų slinkimo. Taip pat yra žinomas medžių gebėjimas šaknimis kaupti vandenį, stabdyti dirvožemio taršą. Dirvožemis labai svarbus, panašu neatsinaujinantis gamtos išteklius. Miško nuokritos, medžių ir grybų simbiozė didina humuso kiekį dirvožemyje.
Pušynas yra natūralus gamtinis barjeras, užstojantis gyvenvietei vėją. Miškas kuria malonų mikroklimatą, vienodina oro temperatūrą. Pušyno oras prisotintas lakiųjų kvepiančių medžiagų fitoncidų. Yra žinoma, jog virš miško iškrenta didesnis kiekis vandens. Nepaisant to, silpnai lyjant verta slėptis miške. Vanduo krinta ant medžių lajų ir šiltą dieną išgaruoja nepasiekę žemės paviršiaus. Miške ir šalia jo oras visada geresnis.
Parko prieigos rytuose ir vakaruose laisvos, neurbanizuotos. Rytuose įrengtas sporto aikštynas, vaikų žaidimų aikštelė. Vakaruose pieva, vietomis priaugusi žydinčiais ir kvepiančiais augalais – obelimis, gudobelėmis, erškėtrožėmis. Atviri kraštovaizdžiai miestui labai reikalingi. Kartais pakanka tuščios laisvos erdvės žmogaus protui pailsėti.
Lūžių miško parkas yra gyvybiškai svarbi sala mieste gyvenantiems paukščiams. Bukučiai, lipučiai, kuoduotosios zylės, paprastosios raudonuodegės matomos miške. Pievoje galima sutikti kurapkų, dagilių, medšarkių, kiauliukių ir ilgauodegių zylių. Vasarą virš miško skraido šikšnosparniai. Vieta yra tinkama gyventi voverėms, kiaunėms, ežiams, pilkiesiems kiškiams.
Raskime laiko pasigėrėti Lūžių parku.
VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas
Raimundas Ereminas